Kedosim‎ - קדושים

A parsánkban (19, 3) ez áll:


„Mindnyájan féljetek anyátokat és apátokat, és tartsátok meg szombatjaimat, én vagyok az Örökkévaló, a ti Istenetek.”

Szintén meg van írva: (20, 8-9) “Tartsátok meg törvényeimet és teljesítsétek őket. Én vagyok az Örökkévaló, aki megszentel benneteket. Mert mindenki, aki átkozza atyját vagy anyját, ölessék meg…”

Meg kell találnunk az összefüggést a szülőktől való félelem és a szombatok megtartása között, valamint a kapcsolatot a törvények betartása és a szülők átkozásának tilalma között.

Menachem Mendel Paneth dési rabbi (5645/1884), írja Mááglej Cedek című könyvében

Meg van írva, az előző parsében (18, 3) "ne kövesd az ő törvényeiket" (a nemzetekét). Ez a micva azt jelenti, hogy semmiben se hasonlíts a nemzetekhez, sem ruházatban, sem nyelvben, sem más szokásban.

Felmerülhet a kérdés, honnan lehet tudni azt, hogy mely zsidó szokások azok, amelyekben el kell különülnünk a nemzetektől? A zsidó nyelv például hasonlít a nemzetek nyelvéhez (a jiddis a némethez hasonló), mióta száműzetésben vagyunk, különösképpen a szentföldön kívül, ahol nem illik a szent nyelvet használni. Ugyanez vonatkozik a ruházatra is. Szóval hogyan lehet megtalálni a megfelelő utat?

A válasz arra, hogy hogyan kell viselkedni ebben a kérdésben, meg van írva: "Menj, kövesd a bárányok nyomát" (1, 8, Énekek éneke) Vagyis: nézd meg, hogyan viselkedtek a szüleink. A szüleink szokásai- amit ők szinten a szüleiktől kaptak- azok, ami a zsidók szokása (minhag).

És ezért van írva: "Féld anyádat és apádat", és egyenesen "tartsd meg szombatjaimat", a szüleidtől való félelem azt is jelenti, hogy ne térj el az ő útjaiktól és szokásaiktól, és ez olyan legyen a szemedben, mint a szombat parancsa, amely szerint aki megszegi a szombatot, az olyan, mintha az egész Tórát megszegné. Ugyanez igaz arra is, aki megváltoztatja a felmenői szokásait, (mint) a bolond, aki új utakon jár, és okosabbnak tartják magát a szüleinél.

Ezért a Tóra azt mondja: „Tartsátok meg törvényeimet”, és ne a nemzetek törvényeit, mert aki „átkozza atyját vagy anyját” (aki semmibe veszi a szüleit, és nem becsüli őket), nem az ő útjaik és szokásaik szerint jár, az az ember “ölessék meg”. Az előző nemzedékek szokásainak semmibe vétele végül az egész Tóra áthágásához vezet, és ezért egyedül ő hibáztatható.

Ahogy Rambam írja a Misna kommentárjában, aki megszegi a szülők szokásait, az az egész Tórát megszegi, még ha nem is ez volt a szándéka, ez lesz a büntetése.


----------------------

Megj.: Ezekben az utolsó nemzedékekben a bevándorlás, a háborúk, a modernizáció és egyéb problémák miatt, az hitetlenég terjedése és mindenféle izmus-ok hatására sokan közülünk, zsidók közül, elveszítettük a hagyományok láncolatát, amely nemzedékről nemzedékre öröklődött.

A mi esetünkben arról beszélni, hogy “ne változtass az elődök útján", azt jelenti, hogy fel kell keresni a leghitelesebb forrásokat a láncolatban, azokat, akikre még nem volt hatással annyi nehézség, és követni az útjukat. Mindenki képessége, lehetősége és adott feltételei szerint, természetesen.

Különös óvatosságra van szükség, hogy ne kövessünk olyan populista csoportokat és/vagy vezetőket, akik megpróbálják felhasználni a fényt keresők zavarodottságát és tudatlanságát. Ne keverjük össze a tisztátalan vizet az igaz Tóra tiszta vizével. Sokat kell imádkozni, és kérni Hásemet, mutassa meg nekünk és vezessen minket az igaz útra, ahogy Dávid király imádkozik a Zsoltárokban (86,11) “Taníts meg Örökkévaló a te utadra, hogy járjak igazságodban, egyesítsd szívemet neved félelmére.” 

És ahogy bölcseink mondják (Joma traktátus 38): "Ha valaki megtisztulni jön, segítséget kap." Ámen.

Previous
Previous

Szülők imája

Next
Next

Achre‎ - אחרי