פרשת כי תצא Ki Széce

A parsénkban (22, 22) ez áll:

“Így pusztítsd ki a rosszat Izráelből”.

A szakasz a tiltott kapcsolatokról beszél (házasságtörés). Chaim Sofer rabbi (Sajószentpéter és Munkács rabbija, majd a budapesti ortodox közösség első rabbija, eltávozott 5646/1886) Divrei Shaarei Chaim című könyvében tágabb értelmezést ad ezen szavaknak:

“Azt mondhatjuk, hogy ezek a szavak “pusztítsd ki a rosszat Izráelből”, arra tanítanak bennünket, hogy ha - ne adj I’sten- bajok és szerencsétlenségek történnének (a zsidó nyilvánosság előtt), akkor nem szabad azt gondolni, hogy a cselekvés iránya a miniszterek, politikusok, diplomaták, befolyásos személyek vagy nemzsidó papok felé keresendő. Mivel az egész dolog gyökere, hogy felébresszük a zsidó népet, és visszavezessük I’stenhez, és akkor a bajok és szerencsétlenségek is megszűnnek.

Ahogyan Jeremiás könyvében (4, 1) meg van írva: „Ha megtérsz, Izrael, úgymond az Örökkévaló, hozzám térsz meg…”.

Mert amikor (a mi) bűneink véget érnek, akkor megszűnnek a bűnösök is (akik bajt okoznak a zsidó népnek). Mert azok a nemzetek, amelyek fájdalmat okoznak, csak hírnökei - következményei- a bűnöknek.

Ez a gondolat pedig ezekben a szavakban rejlik: “pusztítsd ki a rosszat”, amikor meg akarod szűntetni a bajokat, akkor “Izráelből” tedd ezt, nevezetesen, hogy nézzünk magunkba, és lássuk meg mit kell nekünk helyrehoznunk a zsidó népen belül. El kell törölnünk magunk közül a bűnöket és a bűnösöket, és nem a más népek általi megmentést kell keresnünk.”

Sofer rabbi azt a következtetést vonja le, hogy ezt az ötletet meg kell fontolni (azaz ez egy fontos meglátás).

Persze az a tény, hogy a zsidó nép (vagy bármely más nép) ellen kegyetlen bűntényeket elkövetők felülről jövő hírnökök, nem azt jelenti, hogy mentesülnek a gonoszságukért járó büntetés alól. I’sten minden egyes embernek a tettei szerint fizet, jót a jóért és rosszat a rosszért.

A Tóra útja azonban általában nem a hús és vér segítségének keresése (bár vannak esetek, amikor szükséges és a Tóra megköveteli), hanem inkább az forrásé. Küldetésünk, hogy önvizsgálatot végezzünk, elgondolkodjunk és megtanuljuk mit tettünk rosszul, mindig szemeink előtt tartva elkötelezettségünket a Tóra parancsolatainak betartásával kapcsolatban.

Más nemzetek által okozott bajok, vagy bármilyen más probléma I’sten emlékeztetője számunkra, hogy útjainkat jobb irányba tereljük. Abban a pillanatban, amikor ezt megtesszük, a hírnökök küldetése véget ér, nincs már rájuk szükség, ezért létezésük megszűnik.

Elchanan Wasserman rabbi azokat, akik más népeket hibáztatnak, egy bottal megvert kutyához hasonlította, akik ahelyett, hogy megértették volna, hogy a botot egy ember tartja, és meg kellene változtatnia a viselkedésüket, rávetik magukat a botra, és nagy haraggal marcangolni kezdik. Wasserman rabbi azt mondta: “A mennyben van elég más bot”.

I’sten oltalmazzon minket.

Previous
Previous

כי תבא, הרב זאב וואלף טענענבוים - Ki Szavo

Next
Next

Bepillantás chodes Elul-ba 2. חודש אלול