A kaporó szertartás - כפרות‎

Törvénnyé vált ősi szokásunk parancsolja, hogy ערב יום כיפור hajnalán, vagy annak előestéjén, nem szerint kakast vagy tyúkot (a Halacha a hallal végzett kaporó szertartást is említi.*), ezek hiányában pénzt (mely összeget a szegények perselyébe vetünk), az engesztelés כפרה jelképéül háromszor fejünk körül csóválva, elmondjuk a szertartáshoz előirt imát.

Ezen kapóró szertartással vallásunk iránti önfeláldozásunkat valljuk és bemutatjuk, hogy még ha az is történne velünk, ami ezen állattal történik, akkor sem engedjük magunkat szent vallásunktól eltéríteni és ha kell, készek vagyunk életünket is érte feláldozni.

Nemkülönben megemlékezünk ezen a napon a szegényekről és az özvegyekről adományainkkal, kibékülünk esetleges ellenségeinkkel, bemutatva irgalmasságunkat és áldozatkészségünket, hogy mi is irgalmat és kegyelmet találjunk Isten előtt.

Isten kegyessége és irgalma nem áll ellentétben az Ő véghetetlen igazságával. A bűnös, ki bánatának és megtérésének égető fájdalmát érezve önmagán hajtja végre a büntetést (ez a כפרה jelképe), az így kiállt büntetés elszenvedése után Isten irgalmára számíthat, épúgy mint az elítélt, de őszintén megtért Ninivé városának lakói Jónás próféta idejében.

Kezünkben a kaporóval képzeljük úgy, mintha velünk kellene megtörténnie mindannak, amit megváltásunkképpen feláldozunk. Elmondjuk hozzá a zsoltár szavait: "A halálnak kínszenvedései és az alvilág rémségei vesznek körül, de én az Örökkévaló segítségét hívom és Ő kiszabadítja lelkemet. Még a halál árnyékában sem rettenek vissza, mert Ő velem van, mert kegyelmes és igaz, a mi Istenünk irgalmas". (Zsoltárok 116)

(Rabbi Singer: Kötelességtan című könyve alapján)

* Kicur Sulchan Aruch, 131, 1, és Shulchan Aruch Orach Chayim, 605, Mishnah Berurah, 4.

Mint említettük, az eredeti kaporó szertartást kakassal, tyúkkal vagy hallal kell végrehajtani, amelyet levágás után a szegényeknek szokás adni.

Vannak, akik nem a baromfit vagy a halat adják a szegényeknek, hanem pénzbeli értéküket, amit „Pidjon Kapparothnak” „az engesztelés megváltásának” neveznek.

Egyesek a kaporó szertartást eleve pénzzel csinálják, és az ehhez használt pénzt adják a szegényeknek. Szokássá vált valamilyen jótékony (chesed) célra is felajánlani és/vagy Tórával foglalkozó szervezeteknek.

Alapítványunk archívumában található egy kis brosúra a Kapparoth imáival, amelyet Budapesten nyomtatott és terjesztett a Budapesti Kerületközi Talmud Tóra (1929, Józsefvárosi-nyomda, Karpfenstein-u. 10.) Az ezen prospektus eladásából származó bevételt a Talmud Tóra támogatására szánták, és feltételezhető, hogy a kaporó pénzt is ugyanerre a célra fordították.

Működő Talmud Tóránk ugyan még nincs, de határozottan törekvésünk a szent Tóra fényének tanítása és terjesztése Magyarországon, különösen Budapesten. Ezért szeretnénk megkérni Önt, hogy ezeken a szent napokon, amikor mindannyian érdemeket szeretnénk szerezni, a kaporó szertartással támogassa a Tóra Judaism Hungary Alapítvány munkáját, és legyen segítségünkre, hogy a szent Tóra tiszta, autentikus hangja újra megszólaljon Magyarországon.

Isten áldja meg jó és édes esztendővel Önt és családját, legyen beíratva a jó és hosszú élet könyvébe és az örök életre. גמר חתימה טובה‎ Amen.

Link az adományozáshoz: https://www.tjhungary.com/donate


Ajánló egy korábbi bejegyzéshez „Felkészülés az ünnepekre”

Previous
Previous

יום כיפור סדר העבודה Jom Kippur és a Jom Kippur napi istenszolgálat

Next
Next

עירוב תבשילין Eruv Tavsilin‎