Metzora - מצורע

A parsában (Moz3.,14,2) ez áll:

"Ez legyen a törvény (Tóra) a poklosságról megtisztulása napján: vezessék a paphoz."

A Midrás ezt mondja erről: "Így van megírva: (Zsoltárok 50,16), A gonosznak pedig mondja Hásem: Mit neked elbeszélned törvényeimet, s miért veszed szájadra szövetségemet?”

Menachem Brody (5698/1938) nyírtassi, majd ezt követően nagykállói rabbi (ahol a sírja is található) Be'er Menachem című könyvében ír a paszuk és a Midrás szavai közötti kapcsolatról:

Sforim-ból (könyvekből) ismertek alapján erről talán azt mondhatnánk, hogy a Tóra tanulása Hásem félelme és szeretete nélkül nem éri el a mennyei magasságot. Az ilyen Tóra tanulásért járó érdemekben nem részesül a tanuló, hanem a Sitra Achra (a gonosz oldal) birtokába kerül. Védjen meg minket ettől az Örökkévaló!

És ezért, mielőtt az ember elkezdi tanulni a Tórát, döntő fontosságú, hogy mélyen átvizsgálja a tetteit, csuvát (bűnbánatot) tegyen az Örökkévaló előtt, hogy a Tóra-tanulása feljusson az egekig, kívánatos és elfogadott legyen Hásem számára.

Eszerint – folytatja Raabi Brodi – így megmagyarázhatjuk bölcseink (Chazal) szavait: „Szerencsés az, aki halála után a mennybe kerül, és a tanulás a kezében van”. A Tórában a „kézben” szó azt jelenti, hogy „birtokában van”, így itt is eszerint értelmezhetjük: szerencsés az a személy, aki halála után a mennybe kerül, és a Tóra, amelyet élete során megtanult, az ő birtokában van és nem fosztották meg tőle, hiszen szentséggel és tisztasággal tanulta.

És most nézzük újra a parsét: “Ez legyen a törvény a poklosságról” (a törvény szó az eredeti szövegben Tóra) Mit tehet az ember azért, hogy az általa tanult Tóra hozzá tartozzon, és ne legyen megfosztva tőle? A válasz erre a paszukban említett “megtisztulása napján”-ban keresendő: ha az ember megtisztítja magát minden bűnétől és vétségétől mielőtt elkezdene tanulni és teljes Csuvát csinál, akkor “vezessék a paphoz“, ami azt jelenti, hogy az ilyen Tóra-tanulás eljut az Örökkévalóhoz

De ha az ember nem csinált csuvát, akkor bekerül a fent említett kategóriába: “És a gonoszoknak ezt mondta Hásem: Ki vagy te, hogy elmondd az én törvényeimet”, egy ilyen Tóra semmi, egy ilyen Tóra tanulásáról Hashem azt mondja: “Ki követelte  ezt tőletek” (Ézsaiás 1,12). Ez pedig a magyarázat arra, hogy a Midrás miért ezt a részt idézi a Zsoltárokból.

Hashem adja meg nekünk azt az érdemet, hogy szentségben és tisztaságban tanulhassuk a Tórát, és hozzon nekünk megnyugvást.

Previous
Previous

Achre‎ - אחרי

Next
Next

Tazria - תזריע‎