Tévész hónap 10. - עשרה בטבת
Kétféle böjt létezik: egyéni és közösségi. Az egyénit az egyes ember saját belátása szerint vesz magára, a közösségi pedig valamilyen történelmi eseményhez kötődő, állandó jellegű böjt, illetve valamilyen különleges helyzet miatt specifikusan elrendelt böjt a közösség számára. A bizonyos eseményhez kötődő közösségi böjtök egyike Tévész hónap tizedike, amikor az első Szentély idejében a babilóniai hadsereg körbevette Jeruzsálem falait és elkezdte az ostromot.
Ennek a végső következménye lett, hogy a zsidó nép elvesztette a Szentélyt Av hónap 9.-én. A tragikus eseményre való emlékezés és a böjtölés ezeken a napokon prófétai előírás, ahogy azt olvashatjuk is Zechárja könyvében (8. fej.).
A közösségi böjtöknél az egyik legfontosabb alapgondolat, hogy a cél nem maga a böjt, hanem a szívek felébresztése a megtérésre, hogy mindenki megvizsgálja útjait és tetteit, és amit rossznak talál, azokat változtassa meg és tegye jóvá.
Át kell gondolni, hogy mik voltak azok a helytelen utak és cselekvések, amik ezeket a történelmi tragédiákat okozták. Hiszen a Ninive lakóira kirótt szigorú rendelet is csak emiatt változott meg, ahogy ezt tanulták Bölcseink: „És látta az Örökkévaló a cselekedeteiket, hogy visszatértek a rossz útjaikról", azaz kizárólag a cselekedeteik megváltoztatása okozta a rendelet megváltoztatását és nem a böjt vagy a zsákruha.
Ezért mindenki, aki böjtöl, de könnyelmű dolgokra fordítja az idejét, az elhagyja a lényeget és csak a mellékes dolgot ragadta meg.
Ászara beTévész napján (Tévész hó tizedikén) a böjt nappal, azaz hajnalban kezdődik, ezért szabad inni még hajnalhasadta előtt, sőt enni is, amennyiben, ezt előre kikötöttük. Könnyebb, mint Tisah beAv abban is, hogy megengedett a fürdés, a test bekenése, bőrcipő viselése, valamint a házas élet.
Terhesek és szoptatós anyák, akiknek nehéz a böjt, illetve betegek, még ha nincsenek is súlyos állapotban, fel vannak mentve a böjt alól.
Forrás: Forrás (Lativ) II évfolyam 2. szám
Kapcsolódó cikk: Tévész 10: Böjt és tisztánlátás télen