Smojsz - soproni Posen rabbi שמות, הרב משאפראן
A pársában (1:15-16) ez áll:
„És Egyiptom királya így szólt a héber bábákhoz, akik közül az egyiket Sifronak, a másikat Puonak hívták, és ezt mondta: «Amikor a héber asszonyokat világra hozzátok, nézzétek meg a szülőszéket: ha fiú, öljétek meg, ha lány, hagyjátok életben»”.
Simon Jiszroél Posen soproni rabbi (elhunyt 5729/1969-ben az Egyesült Államokban) írja Tojrász Álef című könyvében: (szavait a Taharasz Jom Tov című könyv 6. kötetében is kinyomtatták)
Ismeretes, hogy miként magyarázta a szent Bnéj Jiszochor, * oltalmazzon minket az ő igazsága, azt a kérdést, hogy miért ismétlődik meg kétszer az „és azt mondta” (ויאמר, vájojmer) fordulat a fáraó szavaiban. A Bnéj Jiszochor válaszában csodálatosan magyarázza a gonosz fáraó cselszövését.
És mi, folytatja Posen rabbi, mindehhez még szeretnénk hozzátenni, aszerint, amit a bölcseink mondanak (Szojto traktátus 11. oldal), hogy a Fáraó megkísérelte rávenni Sifrot és Puot, hogy bűnbe vigye őket.
Tulajdonképpen ez akár furcsának is tűnhet – ha a Fáraó tényleg ezt akarta, ki akadályozta meg abban, hogy megtegye, amit kíván? Valóban, Sára ősanyánk esetében két hetiszakaszban is hosszú verseket találunk, amelyek elbeszélik a csodát, ami érte történt annak érdekében, hogy megmentse a Fáraótól és Ávimelechtől **, ám a mi esetünkben nem találunk olyasmit, hogy csoda történt volna értük, tehát ki akadályozta meg a Fáraót abban, hogy végrehajtsa a tervét?
Fontos megjegyezni, hogy úgy tűnik, valójában nem akart semmit sem tenni ellenük erőszakkal, ehelyett más volt a szándéka, ahogyan azt a második versből megértjük: „nézzétek meg a szülőszéket”. Ugyanis köztudott, hogy az Álef Bész (a Tóra héber betűi) szent betűit köveknek nevezik, ahogyan az a Széfer Jeciroból (szó szerint: „a Formálás Könyve”, egy ősi kabbala könyv) is ismert, ahol az áll: „Két kő egy házat épít”, utalva a betűkre, mint kövekre és a szavakra, mint házakra. Márpedig ez a gonosz, a Fáraó, tudott a Jiszroél szent fiai imáinak erejéről, arról, hogy ezekkel a kövekkel, azaz az ima szavaival építik és tartják fenn a világot.
A Sábosz traktátusban (114. oldal) olvasható, hogy a Tóra tudósait (tálmidéj cháchomim) építőknek nevezik, mert a Tóra, amit tanulnak és tanítanak, építi a világot.
Itt most szünetet tartunk Posen rabbi szavai között, és írunk egy kis bevezetőt, hogy az elkövetkezők jobban érthetőek legyenek:
Posen rabbi a verseket tágabb kontextusban akarja értelmezni, egy olyan módszerrel, amely igen gyakori a kabbalában és a chászid könyvekben: úgy tekinteni a Fáraóra, mint a Szitro Áchro (a „Másik oldal”, a szentséggel ellentétes sötét oldal) erőinek jelképére, akinek a cselekedetei, amelyeket végrehajt, a Szitro DeK’duso (a „Szent oldal”) ellen irányulnak, amelyet Jiszroél fiai szimbolizálnak.
Posen rabbi elmagyarázza, hogy a Szitro Áchro meg akarja szennyezni az elmét és a gondolatokat. Abban az esetben, ha az elme beszennyeződött, a Szitro Áchrot már nem zavarja, ha valaki imádkozik és Tórát tanul, mert a szavainak többé nincs erejük ahhoz, hogy a világot építeni tudják.
A Fáraó beszédét felvezető szavak, az első „vájojmer”, a tisztátalanság szavai, amelyeket Sifrohoz és Puohoz intézett, amint azt a Bölcseink elmondják. Posen rabbi szerint ebben az esetben a Sátán tisztátalan gondolatokkal próbálja beszennyezni az elmét. A második „vájojmerben”, amikor a Fáraó úgy fogalmaz: „Nézzétek meg a szülőszéket”, valójában azt mondja, hogy most, amikor az elme már beszennyeződött és a gondolataid tisztátalanok, tanulhatsz ugyan Tórát és imádkozhatsz akármennyit, ez többé nem lesz jótékony hatással, hiszen a fiú, aki a szentséget szimbolizálja, immár halott.
Posen rabbi a gondolatot a „szülőszék” szóból eredezteti, amely a Tórában אׇבְנָיִם (ovnojimként) van írva, ám úgy is olvasható, mint אֲבָנִים, (ávonim) „kövek”, amelyeket, ahogy a Széfer Jeciro mondja, „szavakként” szükséges értelmezni.
Most pedig folytassuk Posen rabbi szavaival:
A Fáraó meg akarta fertőzni a gondolatokat, obszcén szavak kimondásával. A vers eleje: „És Egyiptom királya szólt a héber bábákhoz” azt jelenti, hogy parázna szavakat mondott nekik, gonosz szándékkal, hogy beszennyezze gondolataikat. Majd így folytatta: most már láthatjátok a sziddurban (imakönyvben) a szent betűket, vagyis a Fáraó – a Szitro Áchro – tudja, hogy még ha szent szavakat mondanak is, ahhoz többé nem kapcsolódik a szentség minősége, lényege. A szentség már „megöletett”, ahogy a vers mondja: „ha fiú, öld meg”, ahol a fiú a szentséget szimbolizálja. Abban az esetben, ha a gondolatok beszennyeződnek, a szentséget „megölik”, mintegy kiürítik a szent szavakból.
Posen rabbi következtetése:
Hasonlóképpen, aki egy olyan bész midrásban (tanházban) vagy zsinagógában imádkozik, amely nem rendelkezik megfelelő válaszfallal, amely teljesen eltakarja a nőket a férfiak elől, annak a Bá-ál Dovor (Sátán) azt mondja: láthatsz annyi szent betűt az imakönyvben, amennyit csak akarsz, nem zavar, a munkámat ugyanis már elvégeztem, mivel az imádnak nem lesz ereje, hogy a szavaid Jiszroél szentségének forrásához, azaz Istenhez kösse. ***
Ezért kell szilárdan, minden erőnkkel ellenállnunk ezeknek a megpróbáltatásoknak, és akkor kiérdemeljük, hogy Isten elfogadja imáinkat, és méltóak leszünk az igazi megtérés (t’suvá) felébredésére, és arra, hogy a megváltás végét hamarosan, még a napjainkban közelebb hozzuk, Ámen.
* Bnéj Jiszochor בני יששכר ,a híres és nagyra becsült lengyelországi chászid vezető, Cvi Elimelech Spira dinovi rabbi, számos fontos értekezés szerzője által írt könyv címe. Elhunyt 5601/1841-ben.
** A Teremtés könyve 12. és 20. fejezet
*** Meg kell jegyezni, hogy a férfiak és nők közötti válaszfal a zsinagógákban az egyik olyan kérdés volt, amely a magyar zsidóságon belüli Teilunghoz (szakadáshoz) vezetett, mivel a reformerek arra törekedtek, hogy teljesen, vagy legalábbis részben eltöröljék ezt az elválasztó falat (mechicá).
A Michalovce városában (Nagymihályi zsinat) 5626/1865-ben összehívott Bész Din (rabbinikus bíróság) ítéleteinek ötödik döntése a következőt diktálja:
„Tilos a női galéria és a férfiak között elválasztó válaszfalat úgy kialakítani, hogy a férfiak ránézhessenek a nőkre. A válaszfalat úgy kell megcsinálni, mint az előző nemzedékeknél. Ha a válaszfal a tiltott módon készült, nem szabad belépni (ebbe a zsinagógába)”.
A Nagymihályi Bész Din határozatai.
*
דברי תורה מרבני אונגארן זצוק"ל על פרשת השבוע
"ויאמר מלך מצרים למילדות העבריות אשר שם האחת שפרה ושם השנית פועה ויאמר בילדכן את העבריות וראיתן על האבנים אם בן הוא והמיתן אותו ואם בת היא וחיה". וידוע מה שדקדק כאן הקדוש בעל בני יששכר זכותו יגן עלינו, על כפל לשון ויאמ"ר שני פעמים, ומה שכתב דבר נפלא בעצת פרעה הרשע
ונראה עוד להוסיף על פי מה שאמרו חז"ל במסכת סוטה (דף י"א ע"ב) שפרעה תבען לדבר עבירה. ולכאורה פלא, אם תבען, מי עיכבו מלעשות כרצונו, הרי אצל שרה אמנו שני פרשיות ארוכות מספרות הנס העשוי לה, וכאן לא מצינו שנעשה להם נס, ומי עיכבו מלעשות זממו
אך נראה, שלא היה כלל כוונתו לעשות עמהם בעל כורחם ובאונס, רק כוונתו היתה אחרת, כאשר נבין מפסוק השני "וראיתם על האבנים", כי ידוע אשר אבני"ם נקראים אותיות הקדושות של א' ב', כידוע מספר היצירה "שני אבנים בונים בית", וידע אותו רשע מכח התפלה של ישראל קדושים, אשר עם אותן אבני"ם בונים בנינו של עולם, (כדאיתא במס' שבת (דף קי"ד), בנאים אלו תלמידי חכמים שעוסקים בבנינו של עולם). על כן רצה לטמאות המחשבות על ידי דבורי זנות
וזה הוא, "ויאמר מלך מצרים למילדות העבריות" וגו', כלומר שתבען לדבר עבירה ודבר עמהם דברי ניבול פה כדי לטמאות המחשבות, ואחר שאמר "אליהן", כמאמרם ז"ל, אז הוסיף לומר להם אשר עתה תוכלו לראו"ת ע"ל האבני"ם, כלומר כבר אין אני חושש שאם תראו בסידור את אותיות הקדושות, שיהיה עוד בבחינת קדושה (כמרומז במלת ב"ן על צד הקדושה) כי כבר המיתן אותו, וזה הוא "וראיתם על האבנים אם בן הוא והמיתן אותו"
וכן מי שמתפלל בבית המדרש או בית הכנסת כזה אשר אין בו מחיצה אשר מכסה לגמרי את הנשים, אומר לו הבעל דבר, כבר תוכל לראות בסידור אותיות הקדושות, וכבר מלאכתי עשויה, כי לא יהיה כבר כח בתפלתך להיות מקושר למקור קדושת ישראל
על כן בודאי בכל כח צריך לעמוד נגד כל אלה הנסיונות, ואז בס"ד נזכה לקבלת תפילותינו ולהתעוררות התשובה אמתית לקרב קץ הגאולה במהרה בימינו אמן
ספר תורת א', להרב שמעון ישראל פאזען זצוק"ל, אב"ד שאפראן - הדברים נדפסו גם בספר טהרת יום טוב חלק ו' דף קל"א