Mispatim - משפטים‎

A pársá így kezdődik (21:1):

„És ezek azok a rendeletek, amelyeket eléjük tegyél”.

A mondatot kezdő „és” arra utal, hogy az utána következő szavak az előző pársá folytatását jelentik. Slomo Jicháki rabbi (Rási) a következőképp kommentálja ezt:

Ugyanúgy, ahogyan a Tízparancsolatot, amelyről az előző pársában esik szó, a Szináj-hegynél adták, ezeket a rendeleteket és törvényeket is, amelyek ebben a pársában vannak leírva – miként a Tóra egészét –, a Szináj-hegynél adták át.

Nátánel HáKohén Fried, balmazújvárosi rabbi írja “Pné Mévin” című könyvében:

Mindebből megtanulhatjuk, hogy még abban az esetben is, ha az állam egy törvénye, vagy akár az ember korlátozott felfogóképessége hasonlóképpen ítél, mint a Szent Tóra valamely törvénye, az embernek nem szabad azért betartania azt, mert az értelme egyetért vele.

Egy dájánnak (a Tóra törvénye szerinti bírónak) a bírósági eljárás megkezdése előtt ezt kell mondania: Kész és hajlandó vagyok teljesíteni azt a parancsolatot, amit a Teremtő, áldott legyen Ő, megparancsolt számomra, hogy az „ökör és a verem törvényei”, illetve „az őrizetbe adott dolgok törvényei” stb. szerint ítélkezzek.

Összhangban azzal, ahogy a Rámbám (Maimonidész) a parancsolatokat tárgyaló könyvében, a rabszolgák törvényeit, vagy az öklelős ökrökkel kapcsolatos törvényeket, amint az őrizetbe adott dolgok törvényei feletti ítélkezést is, mindegyiket egy-egy önmagában vett parancsolatént, a 613 parancsolat részeiként sorolta fel.

Márpedig ez soha nem fog megváltozni. Minden törvény szerves része a Szent Tórának, amely az idő felett áll, ezért nem is változik a korszakok alakulása, vagy különböző helyek szerint, így az emberek nem állíthatják, hogy „ma, a korszellemnek és a modernitás kényszerének megfelelően, a Tórán valamelyest változtatnunk kell”. I-ten óvjon attól, hogy ezt mondjuk! De ahogy az előző hetiszakaszban a Tízparancsolat is a Szináj-hegyről származott, úgy ezek, a társadalmi együttéléssel és pénzügyi tevékenységgel foglalkozó törvények és szabályok, csakúgy, mint a Tóra egésze is a Szináj-hegyről származnak, isteni eredetűek, így nem kötődnek emberi megértéshez vagy éppen félreértésekhez.

*

ואלה המשפטים אשר תשים לפניהם, פירש"י מה הראשונים מסיני אף אלו מסיני

עוד י"ל דאף אם יסכים חוקי המדינה ושכלו למשפט התורה הקדושה, לא יעשה זאת להגיד כי השכל מסכים לזה, רק יאמר הדיין הריני מוכן ומזומן לקיים המצוה שצונו הבורא ברוך הוא לדון בדיני שור ובור, או בדיני שומרים, וכמו שמנה הרמב"ם לתרי"ג מצוות לדון בדיני עבד, ולדון בדיני שור ודין שומרים, כל אחד מצוה בפני עצמה. וזה לא ישתנה לעולם, כי זה תורה הקדושה כל המשפטים, והוא למעלה מהזמן ולא ישתנה לפי העת וזמן, שיאמרו היום לרוח העת והזמן החדש צריך לשנות קצת מהתוה"ק, חלילה לומר כן רק מה הראשונים מסיני אף אלו מסיני.

Previous
Previous

Truma hetiszakasz, Blum Rabbi - תרומה‎

Next
Next

Jiszró hetiszakasz - פרשת יתרו‎