Truma hetiszakasz, Blum Rabbi - תרומה‎

A pársában a következő felhívást találjuk (25:8):

„És készítsenek nekem szentélyt, hogy közöttük lakhassak”.

Bölcseink (Megillá traktátus 29a) a következő vers kapcsán: „Mégis olyan voltam nekik, mint egy kis szentély azokban az országokban, ahová mentek” (Ezékiel 11:16), azt mondják, az idézet a Babilóniában (és minden olyan helyen, ahová a zsidó népet száműzték) lévő zsinagógákra és tanházakra (baté midrás) utal.

Mindez azt jelenti, hogy most, amikor városunk, Jeruzsálem elpusztult és Templomunk romokban hever, az Örökkévaló az Ő bőséges irgalmával és jóságával ennek ellenére meghagyta számunkra az egykori dicső napok maradványait, valamint menedéket a mai templomainkban, azaz a zsinagógákban és a tanházakban.

Azonban, ahogyan a Templom idején volt, úgy kell most is lennie: annak idején a zsidó nép, amely évente legalább háromszor elzarándokolt a Templomba, hogy a Szent Szellemből (Ruách Hákojdes) merítsen, és megtanulja, hogyan kell az áhítattal vegyes tisztelettel övezett I-tent félni. Ezért, amikor hazatértek, tudták, miként kell szentséget és tisztaságot sugárzó módon viselkedni.

Így legyen ez most is: a „kis szentélyek” célja az, hogy amikor békében hazatérünk belőlük, építsünk otthon biztonságos lakóhelyet* a Teremtőnek és az Ő Tórájának, olyan helyet, ahol az Ő tisztelt és áldott Jelenléte (S’chiná) nyugszik! Vigyáznunk kell, hogy ne szennyezzük be otthonunkat nem zsidó zenével**, szemérmetlen ruhákkal és mindenféle tilalmas képekkel és benyomásokkal***! Ugyanígy, a hálószobában is mindennek olyannak kell lennie, mint az előző nemzedékekben szokás volt, ahogy a Tóra parancsolta.

Ez Jákob hitbizománya (vagyis ez az az út, amelyet követve a zsidó otthonokat fel kell elépítenünk). A Tóra-tanulás fő célja, hogy afelé vezessen minket, hogy valóban a tanultak szerint tudjunk cselekedni és viselkedni.

Pontosan ez a jelentése az „és készítsenek nekem szentélyt” szövegrésznek, amely ugyan elsősorban a jeruzsálemi Templomra utal, ám ma már a zsinagógákra és tanházakra is, ahol a Szent Szellemből lehetséges meríteni, kellő tisztaság mellett, hogy „közöttük lakhassak”. Mindenkiben, akkor is, amikor hazaérkezik, hiszen alkalmazza, amit tanult, és igyekszik a Tóra fényét, tisztaságát és szentségét bevinni az otthonába, és megóvni azt mindenféle szellemi ártalomtól.


* Ézsaiás szerint (32:18) „Békés hajlékban lakik majd a népem, biztonságos lakóhelyeken, gondtalan nyugalomban”.

** A ma „zsidó zenének” nevezett zenék egy része könnyen meghatározható nem zsidó zeneként is.

*** Ezek a szavak nagyjából 70 évvel ezelőtt íródtak. Ma már hozzátehetjük: természetesen a tilalom vonatkozik a TV-re, az internetre (legalábbis szűrő nélkül), a magazinokra és minden egyéb olyan médiaforrásra és hasonlókra, amelyek a lélek számára fertőzést jelentenek, illetve az elpusztítását eredményezik, I-ten óvjon meg bennünket és a nemzedékeinket!

A nagy rabbik úgy döntöttek, hogy az internet-hozzáférést csak szűk koráltok közé szorítva lehetséges engedélyezni, kizárólag abban az esetben, ha a következő három feltétel teljesül: a. a lehető legerősebb szűrőprogramot alkalmazva (jelenleg: Netfree), b. csak megélhetés céljából, c. az irodában és a munkahelyen, semmiképpen sem otthon. Még ha ezeket a feltételeket nehezen megvalósíthatónak is találjuk, mindenképpen tudnunk kell, hol nyugszik az igazság, és mire kell törekednünk.

Previous
Previous

Tecáveh Zachor - תצוה זכור

Next
Next

Mispatim - משפטים‎